فهرست

تازه‌ترين اخبار

معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استاندار چهارمحال و بختياري؛

فرمانداران موظف به تأمين زمين مورد نياز براي احداث کتابخانه در مناطق محروم هستند

معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استاندار چهارمحال و بختياري در جلسه انجمن کتابخانه‎‌هاي عمومي استان گفت: فرمانداران در شهرستان‌ها وظيفه دارند، زمين مورد نياز براي احداث کتابخانه در مناطق محروم و کمتر برخوردار استان را تامين و در اختيار نهاد کتابخانه‌ها قرار دهند.

به گزارش‌روابط‌عمومي اداره‌کل کتابخانه‌هاي عمومي چهارمحال و بختياري، پنجمين جلسه انجمن کتابخانه‌هاي عمومي استان روز يکشنبه 25 دي‌ماه به رياست محسن حسين‌ميرزايي، معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استاندار و با حضور احمد فرهادي، مديرکل کتابخانه‌هاي عمومي استان؛ شهرام خواجوي، مديرکل دفتر امور سياسي و اجتماعي استانداري؛ اردشير آذر، معاون هماهنگي برنامه و بودجه سازمان مديريت و برنامه‌ريزي؛ علي‌اصغر مهري، معاون فرهنگي اجتماعي انتظامي استان؛ عليرضا جيلان، مديرکل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي؛ حجت الاسلام رئيسي، مديرعامل انجمن خيرين کتابخانه‌ساز استان؛ غلامعلي خديبي، معاون پرورشي و فرهنگي اداره کل آموزش و پرورش؛ رضا رياحي، رئيس سازمان فرهنگي، اجتماعي ورزشي شهرداري شهرکرد؛ سياوش سليماني، رئيس شوراي اسلامي استان؛ کاظم خيري، معاون امور جوانان جمعيت هلال‌احمر و جمعي ديگر از مسئولين در محل سالن شهيد مرداني استانداري برگزار شد.
 
 در اين جلسه معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استاندار ضمن اشاره به تلاشهاي صورت گرفته توسط اداره‌کل کتابخانه هاي عمومي استان گفت: در حوزه ترويج کتابخواني نسبت به سالهاي گذشته اقدامات ارزشمندي صورت گرفته و فعاليت کتابخانه‌ها از حوزه شهرها بسيار فراتر رفته و به صورت ميداني به مناطق عشايري، کمتر توسعه‌يافته و روستاها سوق داده شده است و کتابداران در کتابخانه‌ها منتظر حضور مردم نمي مانند خودشان به سراغ مردم مي‌ روند و اين روحيه ستودني است.

 حسين‌ميرزايي  افزود: بايد براي ارتقاي فرهنگ کتاب و کتابخواني در استان تمام تلاش خود را به‌کار بگيريم، چون فرهنگ مايه تعالي هر جامعه است، اگر فرهنگ درست باشد، شاهد تحول در تمامي حوزه‌ها خواهيم بود.

وي به طرح اداره‌کل کتابخانه‌ها در خصوص ارائه خدمات جامع فرهنگي کتاب‌محور به جامعه عشايري و مناطق روستايي استان اشاره کرد و اظهار داشت: دستگاه‌هاي متولي نظرات و پيشنهادات خود را در راستاي اجراي هر چه بهتر برنامه‌ي عملياتي اين طرح ظرف يک‌هفته به اداره‌کل کتابخانه‌ها  ارائه دهند.

معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استاندار با تأکيد بر لزوم توجه فرمانداران به مقوله فرهنگ و لزوم ترويج کتابخواني گفت: فرمانداران در شهرستان‌ها وظيفه دارند، زمين مورد نياز براي احداث کتابخانه در مناطق محروم و کمتر توسعه‌يافته را تامين و در اختيار نهاد کتابخانه‌ها قرار دهند، به ويژه در شهر بازفت که اعتباري براي ساخت کتابخانه در اين منطقه پيش‌بيني شده است ولي با وجود پيگيري‌هاي اداره‌کل کتابخانه‌هاي عمومي استان تا کنون زميني براي اين طرح واگذار نشده است.

وي با اشاره به اينکه آموزش و پرورش نقش بسزايي در ارتقاي فرهنگ جامعه در زمينه‌هاي مختلف دارد، گفت: اگر آموزش و پرورش پويا شود، بسياري از مشکلات کشور مرتفع خواهد شد.

 
 در ادامه مديرکل کتابخانه‌هاي عمومي استان ضمن ارائه گزارشي از اقدامات صورت‌گرفته و روند پيگيري مصوبات جلسه گذشته به برنامه‌هاي پيش‌بيني شده اين اداره‌ي‌کل در دهه مبارک فجر اشاره کرد و افزود: اين اداره‌کل آمادگي دارد با تمامي دستگاههاي فرهنگي جهت اجراي برنامه‌اي جامع و هماهنگ در ايام مبارک پيروزي انقلاب همکاري نمايد.

وي به پروژه کتابخانه نابينايان رودکي اشاره کرد و افزود: تمامي تلاش ما اين است که بتوانيم مکاني مناسبِ حالِ عزيزان نابينا و کم بينا، جهت استقرار موقت اين کتابخانه تأمين کنيم و ان‌شاالله شاهد کلنگ زني اين پروژه در دهه مبارک فجر باشيم.

احمد فرهادي گفت: با بسياري از دستگاهها جهت تأمين زمين در شهر بازفت راي‌زني کرديم که متاسفانه تا کنون به نتيجه مطلوب نرسيده است و ان‌شاالله با درايت فرماندار شهرستان کوهرنگ اين مشکل هرچه سريع‌تر مرتفع گردد.

گفتني است ايجاد کتابخانه در شهر سردشت با همکاري ميراث فرهنگي فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي استان، اجراي طرح کاروان دانايي با همکاري جمعيت هلال احمر در دهه مبارک فجر، اجراي تأتر خياباني، نمايشنامه‌خواني و برنامه‌هاي کتاب‌محور با همکاري شهرداري شهرکرد در ايام الله پيروزي انقلاب، برگزاري نمايشگاه مدرسه‌اي انقلاب و اجراي سرودهاي انقلابي با همکاري آموزش و پرورش در دهه فجر و اجراي قانون احکام جايگزين با همکاري دادگستري در راستاي ترويج کتابخواني و توسعه کتابخانه‌ها، از مهم‌ترين مباحث مطروحه در اين جلسه بود.

 
عكس های مرتبط :