فهرست

گزارش

همزمان با دهه اول ماه محرم انجام شد؛

برگزاری ۷ نشست کتاب محور به همت کتابخانه های عمومی چهارمحال و بختیاری

همزمان با دهه اول ماه محرم کتابخانه های عمومی چهارمحال و بختیاری با برگزاری ۷ نشست کتاب محور در فضای مجازی میزبان علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی بودند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی چهارمحال و بختیاری، همزمان با دهه اول ماه محرم کتابخانه های عمومی این استان با هدف توسعه و ترویج فرهنگ کتابخوانی، تبیین زوایای مختلف واقعه عاشورا و گرامیداشت یاد و خاطره سرور و سالار شهیدان آقا ابا عبدالله الحسین(ع) و شهدای کربلا، ۷ نشست کتاب محور در فضای مجازی برگزار کردند.

برگزاری نشست استانی کتاب‌خوان عاشورایی با حضور تعدادی از کارشناسان منابع استان ها 

در نخستین  نشست کتاب‌خوان که با حضور کارشناسان منابع استان های یزد، آذربایجان شرقی، کرمانشاه، اصفهان و چهارمحال و بختیاری برگزار شد، کتاب هایی با محوریت عاشورا معرفی و به اشتراک گذاشته شد.

در این نشست «کتاب آه» نوشته  یاسین حجازی توسط احسان عابدی، رئیس اداره امور کتابخانه ها و همکاری های اداره کل کتابخانه های عمومی استان یزد معرفی شد؛ این کتاب بازخوانی مقتل حسین بن علی (علیهم السلام) و حاصل بازخوانی کتاب «مع السجوم» ترجمه فارسی ابوالحسن شعرانی از کتاب نفس المهموم است. هدف اصلی نویسنده از نگارش این کتاب ارائه تصویری روشن از واقعه کربلا است؛ این کتاب را نشر جام طهور در ۵۷۹ صفحه چاپ کرده است.

سمیه حسامی، کارشناس مسئول منابع اداره کل کتابخانه های عمومی استان اصفهان نیر در این نشست به معرفی کتاب «توضیح الرسائل کربلا» نوشته سیدعلی اصغر علوی و محمدغلام قوام آبادی پرداخت. این کتاب در اصل تلاشی برای حل این معادله عجیب تاریخ در مورد کوفیان است که گفته اند: «دل هایی با حسین، شمشیرهایی بر حسین».

سپس زهرا بیتانه، کارشناس مسئول منابع اداره کل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی کتاب «فراموشان» نوشته داود غفارزادگان را معرفی کرد. این کتاب در بردارنده شش روایت است. نویسنده به سراغ کسانی رفته که از نگاه مقتل نویسان پوشیده مانده اند و فراموش شده اند. اگرچه روایت او سرانجام همان حادثه عظیم را بازنمایی می کند. 

کتاب «زنان عاشورایی» تالیف زهره یزدان پناه قره تپه، دیگر کتابی بود که توسط  سوسن شمس اللهی، کارشناس منابع اداره کل کتابخانه های عمومی کرمانشاه معرفی شد. این کتاب بیانی تاریخی- روایی از واقعه عاشورا است که به نقش زنان در نهضت امام حسین (ع) می پردازد.


برگزاری نشست کتاب‌خوان ویژه کودکان با عنوان «محرم به وقت کودکی» توسط کتابخانه بقیه الله(عج) بلداجی

در این نشست کتاب های «میهمان کوچک» نوشته مسلم ناصری، توسط آتوسا سپیدکار؛ «ناخدای تشنه» نوشته مهدی وحیدی صدر، توسط مهرناز اسدی؛ «مرا نبوس بابا»نوشته مریم صباغ زاده، توسط فاطمه مقیمی و کتاب «کوچک ترین سرباز عاشورا» نوشته افسانه گرمارودی، توسط کوثر رفیعی معرفی و به اشتراک گذاشته شد.


برگزاری آیین نقد و رونمایی کتاب «اختلال کم توجهی- بیش فعالی برای نوجوانان» به همت کتابخانه بقیه الله(عج) بلداجی

آیین نقد و رونمایی کتاب «اختلال کم توجهی- بیش فعالی برای نوجوانان» با حضور  لیلا نادری و نسیم محمودی، مترجمان کتاب و علی رحیمی به عنوان منتقد این اثر به صورت زنده در فضای اینستاگرام برگزار شد. 

در این نشست لیلا نادری یکی از مترجمان کتاب، ضمن معرفی کلی این اثر به تشریح اختلال بیش فعالی و علل، عوامل و راهکارهای موثر در بهبود این اختلال پرداخت و این کتاب را منبع اطلاعاتی خوبی برای افزایش سطح آگاهی خانواده ها برای مواجهه با این اختلال عنوان کرد.

در ادامه علی رحیمی، منتقد کتاب ضمن تشکر از برگزاری این نشست در فضای مجازی و تاثیر آن در آشنایی هر چه بیشتر خانواده ها با این اختلال، تست های موجود در این کتاب را بسیار مفید و کاربردی و مطالب موجود را، برنامه ای ساده برای آشنایی و درمان اختلال بیش فعالی برای نوجوانان دانست.

گفتنی است، رونمایی از این کتاب پایان بخش این نشست بود.


برگزاری آیین نقد و رونمایی از کتاب «نقد متنی روایات و معیارهای آن» با حضور نویسنده کتاب به همت کتابخانه بقیه الله(عج) بلداجی 

آیین نقد و رونمایی از کتاب «نقد متنی روایات و معیارهای آن» با حضور نویسنده کتاب به همت کتابخانه بقیه الله(عج) بلداجی برگزار شد. در ابتدای این نشست اصغر طهماسبی، نویسنده کتاب «نقد متنی روایات و معیارهای آن» به بیان مقدمه ای در مورد منابع آموزه‌های اسلامی یعنی قرآن، احادیث و روایت پرداخت و گفت: در این کتاب سعی شده است در بیان مفاهیم اسلامی از معتبرترین احادیث و روایات استفاده و احادیث جعلی با مدارک مستند رد شود.

در ادامه ابراهیم خاکسار، مدرس دانشگاه و منتقد این کتاب پس از بیان مقدماتی تاریخی از جعل احادیث در دوران‌های مختلف، علم رجال و صافی نقد را یکی از راه های شناخت احادیث سره از ناسره عنوان کرد.

وی پا نوشت های آمده در کتاب را عاملی مهم برای فهم مطالب دانست و جعل احادیث در دوران معاصر را نیز ادامه جعل حدیث در دوران ابتدایی اسلام و در طول تاریخ عنوان کرد.

گفتنی است، در پایان  برنامه از این کتاب رونمایی شد. 

برگزاری نشست کتاب‌خوان عاشورایی با حضور نابینایان کتابخانه رودکی شهرکرد

در این برنامه سجاد احمدی، از اعضای کم بینای کتابخانه رودکی به معرفی کتاب «امام حسین (ع) از مدینه تا کربلا»، نوشته شهروز ذوالفقاری پرداخت؛ این کتاب به بررسی هجرت تاریخی امام بر اساس رویدادهای پیش آمده می پردازد و همچنین جلوه حماسی حضرت، ظلم ستیزی و دفاع از کیان اسلام در کتاب نمود و بروز زیبایی دارد.

مریم حیدری از دیگر اعضای نابینای این کتابخانه با معرفی کتاب «پدر، عشق، پسر» نوشته سید مهدی شجاعی، فرازهایی از زندگی حضرت علی اکبر(ع) را بیان کرد.

«کتاب آه» نوشته سید یاسین حجازی از دیگر منابعی بود که در این نشست توسط علیرضا عباسی، عضو نابینای این کتابخانه معرفی شد. این کتاب به گفت و گوها و نامه های تبادل شده میان شخصیت های دخیل در حادثه کربلا می پردازد.

در پایان محسن ابوالحسنی، از دیگر اعضای کم بینای این کتابخانه، کتاب «زندگانی امام حسین (ع)» نوشته زین العابدین رهنما را معرفی کرد. این کتاب، اثری داستانی است. آغاز داستان از مرگ  معاویه شروع شده و تا شب عاشورا ادامه می یابد. در این کتاب نویسنده سعی کرده است با استفاده از داستانی عاشقانه، مطالعه تاریخ را جذاب و شیرین کند.

برگزاری نشست معرفی کتاب و قرائت زیارت عاشورا در کتابخانه شهید باهنر اردل

در این نشست کتاب «یک غنچه، صد زخم» نوشته حسین سیدی، توسط محمد مهدی عیدی معرفی شد؛ این کتاب جلد پنجم از مجموعه چهارده جلدی «سیره کاربردی چهارده معصوم(ع)»است و به بیان مسائل مختلف زندگی از دیدگاه اهل بیت(ع) می پردازد. هدف از تألیف این کتاب پاسخ به این سؤال است که در روزگار امروز و برای انسان قرن بیست ویکم، چگونه اهل بیت(ع) می توانند الگو باشند و چگونه می توانند گرهی از زندگی مردم باز کنند.

قرائت زیارت عاشورا از دیگر برنامه هایی بود که در ادامه این نشست برگزار شد.

برگزاری نشست مقتل خوانی به همت کتابخانه آیت الله نجفی دهکردی

این نشست با محوریت کتاب «مجالس تعزیه» نوشته حسن صالحی راد برگزار شد و طی آن مقتل خوانی حضرت عباس (ع) توسط سجاد و نجات محمدی به اجرا در آمد.

اشعار این کتاب دو جلدی به طور کلی ساده و عامه فهم است؛ با این همه برخی از آن ها از حیث آرایه های ادبی و صور خیال چندان استادانه و با مهارت سروده شده است که به بهترین نمونه های شعر فارسی پهلو می زنند.