فهرست

بازتاب اخبار

تعداد کتابخانه‌های عمومی چهارمحال و بختیاری ۳۰ درصد افزایش یافت

شهرکرد- ایرنا-مدیرکل امور کتابخانه‌های عمومی چهارمحال و بختیاری گفت: تعداد کتابخانه‌های عمومی این استان از آغاز دولت دوازدهم تاکنون ۳۰ درصد رشد داشته است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا،فرهاد خلیل‌مقدم با اشاره به اینکه در آغاز دولت دوازدهم ۳۸ باب کتابخانه در این استان وجود داشت، افزود: با راه‌اندازی کتابخانه عمومی شهر نافچ شهرستان شهرکرد در آبان امسال، تعداد کتابخانه‌های عمومی چهارمحال و بختیاری به ۵۴ باب افزایش یافت.

وی تصریح کرد: در سال گذشته برای راه‌اندازی کتابخانه عمومی در هشت شهر بدون کتابخانه استان برنامه‌ریزی شد که با گشایش کتابخانه در شهر هارونی، نافچ و پردنجان در سال ۹۹ مردم این شهرها از خدمات این کتابخانه‌ها بهره‌مند شدند.

خلیل‌مقدم یادآور شد: در صورت به پایان رسیدن عملیات عمرانی ساختمان کتابخانه‌ها در سردشت و دستنا، این دو   منطقه نیز تا پایان امسال دارای کتابخانه می‌شوند.

وی اعتبارات تخصیص یافته برای امور کتابخانه‌های استان چهارمحال و بختیاری در سال ۹۹ را ۹ میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: با وجود جهش روی‌داده در تخصیص اعتبارات به این نهاد فرهنگی در سال‌های اخیر، همچنان منابع مالی برای خرید کتاب‌های تولیدی مؤلفان استانی محدود است و در صورت کمک خیرین و یا اختصاص اعتبارات بیشتر می‌توان آثار نویسندگان استان را برای استفاده دوستداران کتاب در مخزن تمامی کتابخانه‌های عمومی چهارمحال و بختیاری قرار داد.

مدیرکل امور کتابخانه‌های عمومی چهارمحال و بختیاری در ادامه با اشاره به اینکه در اجرای عملیات بهسازی و تعمیر ساختمان کتابخانه‌های استان، توجه به حق انتفاع (حق استفاده و بهره‌برداری) این اماکن ضروری است، افزود: ساختمان برخی کتابخانه‌های چهارمحال و بختیاری همچون ساختمان کتابخانه چلیچه در اختیار دیگر دستگاه‌های اجرایی است که این موضوع، مشکلاتی را در انجام اقدامات عمرانی و بهسازی به وجود آورد است.

خلیل‌مقدم اضافه کرد: ساختمان کتابخانه بزرگمهر چلیچه در تملک سازمان جهادکشاورزی قرار دارد که امور کتابخانه‌های استان برای عقد قرارداد با سازمان مربوطه و بهره‌برداری مشترک از این ساختمان آمادگی دارد.

وی همچنین به فرصت‌های ایجادشده در فضای مجازی برای گسترش فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی اشاره کرد و گفت: شیوع ویروس کرونا موجب شد تا مجموعه کتابداران و اعضای کتابخانه‌های عمومی با ایده‌پردازی و اجرای برنامه‌های خلاقانه، شبکه ارتباطی فعالی را برای معرفی کتاب و اجرای مسابقات کتاب‌خوانی و فرهنگی در فضای مجازی ایجاد کنند.

مدیرکل امور کتابخانه‌های عمومی چهارمحال و بختیاری یکی از مهم‌ترین طرح‌های خلاقانه این نهاد را اجرای طرح پیشخوان خدمات کتابخانه‌ای دانست و گفت: این طرح برای نخستین بار در کشور با هدف ارائه مطلوب‌تر خدمات به مردم ساکن در حاشیه شهرها و مناطق کمتر برخوردار، فراهم کردن زمینه دسترسی آسان اقشار مختلف به کتاب و کاهش و کنترل آسیب‌های اجتماعی از آبان امسال در شهرستان لردگان به اجرا درآمد.

وی خاطر نشان کرد: طرح پیشخوان خدمات کتابخانه‌ای به‌عنوان طرحی ملی پذیرفته‌شده است و به‌زودی در سراسر کشور نیز به اجرا درمی‌آید.

خلیل مقدم افزود: در این طرح به‌جای ساخت کتابخانه و یا راه‌اندازی کتابخانه‌های سیار، کانکس‌هایی در مناطق کمتر برخوردار و حاشیه شهرها جانمایی شده و در آن‌ها، خدمات کتاب‌خانه‌ای به مردم ارائه می‌شود.

به گزارش ایرنا، آمار اعضای کتابخانه‌های عمومی چهارمحال و بختیاری افزون بر ۲۰۰ هزار نفر است که از این تعداد جمعیتی معادل ۴۵ هزار نفر به‌صورت مستمر فعالیت‌های مرتبط با کتاب و کتاب‌خوانی را دنبال می‌کنند.