فهرست

بازتاب اخبار

خیر چهارمحال و بختیاری:

نذر کتاب گامی برای توسعه فرهنگ کتابخوانی است

شهرکرد- ایرنا- پدر دانشجوی شهید "محمود حسین میرزایی" که ۸۵۰ جلد کتاب از کتابخانه شخصی خود را به کتابخانه عمومی شهر بن اهدا کرده است، می‌گوید: نذر کتاب گامی برای توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی است.

خسرو حسین میرزایی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: به منظور توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی و تشویق مردم به سنت حسنه نذر کتاب، کتاب‌های کتابخانه شخصی خود را به این نهاد اهدا کرده‌ام.

وی با تاکید بر اینکه کتاب‌ها نباید در کنج قفسه کتابخانه‌های شخصی خاک بخورند، گفت: با اهدای کتاب به کتابخانه‌های عمومی در زمینه ترویج یک حرکت فرهنگی نذر کتاب گام بر می‌داریم و زمینه ارتقا و افزایش معلومات افراد دیگر را که از این کتاب‌ها استفاده می‌کنند، فراهم می‌کنیم.

به گفته وی، با اهدای کتاب و همچنین شرکت در نذر کتاب به غنی‌سازی منابع کتابخانه‌های عمومی به ویژه در مناطق محروم و کمتر توسعه‌یافته کمک می‌شود.

این پدر شهید که بیش از ۷۰ سال سن دارد و دستیار تجربی دندانپزشک و اکنون به شغل ساخت دندان مصنوعی مشغول است، گفت: اهدای کتاب به تقویت پایه‌های فرهنگی جامعه کمک می‌کند، تا فرزندان ما و آیندگان بتوانند به منابع مختلف علمی، اجتماعی، ورزشی و منابع مختلف که مورد نیازشان است، دسترسی داشته باشند.

وی گفت: در کتابخانه شخصی خود بیش از ۸۵۰ جلد کتاب با موضوعات علمی، آموزشی، دینی تاریخی و ورزشی داشتم که این کتاب‌ها را از سال ۶۲ تاکنون خریداری کرده بودم و در یک نذر فرهنگی، تمام این کتاب‌ها را به کتابخانه شهرم اهدا کردم و ثواب آن را نذر شادی روح شهدا کردم.

این پدر شهید که دست خیر در کمک به نیازمندان و مدرسه‌سازی دارد، گفت: تاکنون در ساخت ۲ مدرسه ابتدایی و متوسطه در شهر بن همکاری داشتم و همچنین سه باب نمازخانه به نیت و اسم فرزند شهیدم، دخترم و پدر و مادرم در شهر بن احداث کردم.

وی با اشاره به مشکلات اقتصادی که وجود دارد، گفت: هم‌اکنون نیز نیت راه اندازی یک مؤسسه خیریه را دارم که ثوابی برای خودم و مادر شهید باشد.

مدیرکل نهادکتابخانه‌های عمومی چهارمحال و بختیاری نیز با اشاره به اینکه این پدر شهید به منظور ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی کتابخانه شخصی خود را به کتابخانه‌های عمومی شهر اهدا کرده است، گفت: کمک خیران در اهدای کتاب در استان بسیار بالاست.

فرهاد خلیل مقدم افزود: امسال خیران حوزه کتاب در استان بیش ۲۴ هزار و ۶۸ نسخه کتاب در حوزه‌های مختلف به ارزش سه میلیارد ریال اهدا کردند.

وی گفت: در این مدت سه هزار و ۵۳۱ نسخه کتاب از ۱۳ ناشر با اعتباری بیش از ۴۶۸ میلیون ریال از محل اعتبارات استانی برای کتابخانه‌های عمومی استان خریداری شده است و هشت هزار و ۷۹۸ نسخه کتاب و ۴۳۸ بسته نشریه نیز از سوی نهادکتابخانه‌های عمومی کشور به استان ارسال شده است.

وی اظهار داشت: هم‌اکنون ۵۵ باب کتابخانه عمومی در استان فعال است که از این تعداد ۹ باب کتابخانه عمومی در مناطق روستایی احداث شده است.

خلیل مقدم افزود: در شهرستان بن چهار باب کتابخانه عمومی فعال است که از این تعداد ۲ باب کتابخانه روستایی و ۲ باب کتابخانه شهری است.

وی گفت: یکهزار و ۵۰۰ نفر در این شهرستان عضو کتابخانه‌های عمومی هستند که در کتابخانه‌های این شهر بیش از ۵۵ هزار جلد کتاب وجود دارد.

به گزارش ایرنا، دانشجوی شهید "محمود حسین میرزایی"در سال ۱۳۴۳ در شهر بن متولد شد و در سال ۱۳۶۲ با پذیرفته شدن در کنکور سراسری برای ادامه تحصیل به مرکز تربیت معلم یزد رهسپار شد.

این شهید بزرگوار به مدت یکسال و نیم در یزد به تحصیل مشغول شد و در تاریخ ۲۲ بهمن ماه سال ۱۳۶۳ به همراه تیپ الغدیر، عازم منطقه عملیاتی بدر شد و بر اثر اصابت ترکش خمپاره در آخرین ساعات سال ۱۳۶۳، در حالی که چند ساعتی بیشتر به تحویل سال نو نمانده بود، در منطقه هور هویزه در"عملیات بدر" به شهادت رسید.

شهرستان بن در ۲۰ کیلومتری مرکز چهارمحال و بختیاری قرار دارد.