اخبار شهرستان‌ها
1401/6/27 یکشنبه
به همت اداره‌کتابخانه های عمومی شهرستان بن انجام شد؛
برگزاری مراسم اربعین و چاووش خوانی برای زائرین و جاماندگان کربلا
ویژه برنامه اربعین و چاووشی خوانی برای زائرین و جاماندگان کربلا به همت اداره‌کتابخانه های عمومی شهرستان بن برگزار شد.
به گزارش روابط‌عمومي اداره‌کل کتابخانه‌هاي عمومي چهارمحال و بختياري، ويژه برنامه چاووشی خوانی زائرین و جاماندگان اربعین حسینی، با حضور اسماعیل عسگری، مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان؛ رضا علی‌بیگی، فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان بن؛ حجه‌الاسلام والمسلمین محمدی، امام جمعه شهر وردنجان؛ احمد پایاب،رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان بن؛ مسئولین محلی و جمعی از خانواده های معظم شهداء روز پنج شنبه 24 شهریورماه، همراه با قرائت زیارت پرفیض عاشورا در محل گلزار شهدای شهر بن برگزار شد.

در این مراسم مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان ضمن تسلیت اربعین حسینی(ع)به لزوم هم‌افزایی ارگانهای فرهنگی جهت احیای فرهنگ ایثار و شهادت و به ویژه فرهنگ عاشورا و محرم در میان اقشار مختلف تأکید کرد.

سپس حجه‌الاسلام والمسلمین محمدی، امام جمعه شهر وردنجان پیاده روی اربعین و حضور در این تجمع عظیم را موجب مشارکت بیشتر مردم در کارهای خیر دانست و گفت: نباید به رسانه‌های معاند با فرهنگ اربعین حسینی(ع) در فضای مجازی میدان داده شود.

در ادامه احمد پایاب،رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان بن ضمن تشکر از تمامی ادارات و ارگانهایی که در برگزاری این برنامه مشارکت کردند به توضیح مفهوم چاووش‌خوانی پرداخت و گفت: اشعار آئین چاووشی خوانی در مراسم بدرقه و استقبال زائرین عتبات عالیات در مدح و منقبت ائمه اطهار(ع) سروده شده و به ویژه در استانهای جنوبی بسیار مورد توجه و در سال 1396 به ثبت ملی رسیده است. 

پایاب محرم و صفر را فرصت مناسبی جهت احیای  گویش های محلی با مضامین و آهنگ چاووش خوانی دانست و افزود: همه تلاشگران عرصه فرهنگ باید همت کنند تا آداب و شعائر مذهبی احیاء و اقامه شود و به یک امر فراگیر مبدل گردد. 
تمام حقوق سایت محفوظ و متعلق به سازمان نهاد کتابخانه ها می باشد.