فهرست

گفت و گو

کتاب‌خوانی روستایی و عشایری در چهارمحال و بختیاری توسعه می‌یابد

شهرکرد -ایرنا -سرپرست امور کتابخانه‌های عمومی چهارمحال و بختیاری با اشاره به راه‌اندازی ۲ پیشخوان خدمات کتابخانه‌ای و اجرای طرح کتابخانه قابل حمل عشایری در استان گفت: با اجرای این برنامه‌ها در آینده‌ای نزدیک زمینه بهره‌مندی هر چه بیشتر جوامع روستایی و عشایری از خدمات کتابخانه‌ای فراهم می‌شود.

احمد فرهادی روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: تجهیزات موردنیاز برای راه‌اندازی ۲ پیشخوان خدمات کتابخانه‌ای در شهرستان سامان و خانمیرزا تامین شده است و به زودی با جانمایی کانکس‌ها در مناطق کمتر برخوردار، این خدمات به مردم روستایی ارائه می‌شود.

وی با بیان اینکه طرح پیشخوان خدمات کتابخانه‌ای برای نخستین بار در کشور با هدف ارائه برنامه فرهنگی مرتبط با کتاب به مردم ساکن در حاشیه شهرها و مناطق کمتر برخوردار، فراهم کردن زمینه دسترسی آسان اقشار مختلف به کتاب و کاهش و کنترل آسیب‌های اجتماعی از آبان سال ۹۹ در شهرک فجر لردگان به اجرا درآمد، تصریح کرد: این طرح به عنوان یک طرح ملی نیز پذیرفته شده است.

فرهادی در ادامه با اشاره به ضرورت ارائه خدمات کتابخانه‌ای و فرهنگی به جامعه عشایری استان یادآور شد: نهاد امور کتابخانه‌ها در فراخوانی ملی از تمامی  فعالان حوزه‌های طراحی و فرهنگی دعوت کرده است تا ایده‌های خود را برای راه‌اندازی کتابخانه‌های قابل حمل متناسب با فرهنگ و فضای زندگی عشایری ارائه کنند.

وی با بیان اینکه تاکنون خدمات کتابخانه‌ای به صورت محدود و در قالب کتابخانه‌های سیار به عشایرنشینان ارائه می‌شد، گفت: در طراحی‌های جدید سعی خواهد شد علاوه بر کارکردهای سنتی کتابخانه‌ای، بستر و زمینه لازم برای ارائه انواع محتواهای آموزشی و دیجیتالی فراهم شود و تمامی رده‌های سنی بتوانند از خدمات کتابخانه‌ای عشایر بهره‌مند شوند.

سرپرست امور کتابخانه‌های عمومی چهارمحال و بختیاری افزود: علاقه‌مندان می‌توانند برای اطلاع از جزییات این فراخوان به پایگاه اینترنتی به نشانی fablab.ir/ketabashayer مراجعه کنند و این نهاد از ایده‌های برتر که بتواند روند ارائه خدمات کتابخانه‌ای به عشایر را تسهیل کند، حمایت خواهد کرد.

فرهادی همچنین درباره گسترش کتابخانه‌های عمومی چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: برای راه‌اندازی کتابخانه در شهرهای بدون کتابخانه اولویت‌هایی در نظر گرفته شده است به‌طوری که در سال گذشته سه کتابخانه در شهرهای هارونی، نافچ و پردنجان گشایش یافت و در سال جدید نیز بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده ۲ کتابخانه در شهرهای پردنجان و نافچ راه‌اندازی می‌شود.

وی یادآور شد: عملیات عمرانی ساختمان کتابخانه روستای آورگان در شهرستان بروجن نیز در حال انجام است و به زودی گشایش می‌یابد.

به گزارش ایرنا، آمار اعضای کتابخانه‌های عمومی چهارمحال و بختیاری افزون بر ۲۰۰ هزار نفر است که از این تعداد جمعیتی معادل ۴۵ هزار نفر به‌صورت مستمر فعالیت‌های مرتبط با کتاب و کتاب‌خوانی را دنبال می‌کنند.