فهرست

بازتاب اخبار

یک هزار عنوان نسخه خطی در چهارمحال‌وبختیاری شناسنامه‌دار می‌شود

شهرکرد - ایرنا- سرپرست امور کتابخانه‌های عمومی‌ چهارمحال‌ و بختیاری با اشاره به آغاز فرآیند تهیه شناسنامه برای بیش از یک هزار عنوان نسخه خطی موجود در استان از ابتدای امسال، گفت: تجهیزات مورد نیاز برای تصویربرداری و فراهم کردن نمونه الکترونیکی این تعداد نسخه خطی نیز خریداری شده است.

احمد فرهادی روز شنبه در نشست با خبرنگاران به مناسبت بزرگداشت هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار افزود: هم‌اکنون بخش نسخه‌های خطی در کتابخانه مولوی شهرکرد فعال شده است و مراحل تصویربرداری‌ و ثبت مشخصات نسخه‌های‌ موجود در حال انجام است.

وی تصریح کرد: پیش‌بینی‌ می‌شود تهیه‌ شناسنامه و نسخه‌ الکترونیکی این مجموعه از نسخ خطی موجود در کتابخانه‌های استان‌ تا ۲ سال آینده به پایان برسد.

فرهادی به خریداری تجهیزات مورد نیاز برای تصویربرداری و نگهداری از نسخه‌های‌ خطی در شرایط مناسب اشاره کرد و گفت: همکاری با دستگاه‌ها و نهادهای‌ مختلف همچون ادارات اوقاف و امور خیریه و میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برای شناسایی و جمع‌آوری‌ نسخه‌های‌ خطی شامل کتاب و اسناد تک‌برگی نیز در دستور کار قرار دارد.

فرهادی همچنین در خصوص اجرای طرح میراث مکتوب استان یادآور شد: مجری این طرح فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد است که مراحل اجرای آن به زودی با همکاری شهرداری‌ها و شوراهای اسلامی شهرهای فرخشهر، بروجن و شهرکرد و اداره امور کتابخانه‌های عمومی استان نهایی خواهد شد.

وی با بیان اینکه در این طرح مجموعه‌ای از اسناد و کتاب‌هایی که به نوعی به جغرافیا، تاریخ، فرهنگ، آداب‌ و رسوم و دیگر مولفه‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی چهارمحال و بختیاری اشاره دارند، جمع‌آوری می‌شود، اظهار داشت: تلاش می‌شود این طرح تا ۱.۵سال دیگر به پایان برسد و نتایج آن در قالب نمایشگاه دائمی و نسخه‌های الکترونیک برای بهره‌مندی محققان و پژوهشگران در دسترس قرار گیرد.

ایجاد کتابخانه مرکزی یک مطالبه جدی در حوزه فرهنگی استان است

سرپرست امور کتابخانه‌های عمومی‌ چهارمحال‌ و بختیاری در ادامه ایجاد کتابخانه مرکزی استان را به عنوان یکی از مطالبه‌های مهم فرهنگی دانست و گفت: بیش از ۱۰ سال از زمان تصویب ساخت این کتابخانه در جریان سفر رییس جمهوری به استان می‌گذرد اما با وجود آنکه ردیف اعتباری برای این طرح نیز در نظر گرفته شده است اما تاکنون مبلغی اختصاص نیافته است.

فرهادی با بیان اینکه خدمات این نوع کتابخانه‌ها به ویژه در بخش منابع مکتوب بسیار گسترده‌تر از کتابخانه‌های عمومی است، افزود: با رایزنی‌های انجام شده و اختصاص هفت هزار مترمربع زمین در شهرکرد برای ساخت این کتابخانه، امید می‌رود روند جذب اعتبارات برای این طرح ملی نیز هر چه سریع‌تر تسهیل شود.

وی به طرح این موضوع در جریان سفر اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی به استان در مهر امسال نیز اشاره و تصریح کرد: در صورتی که کتابخانه مرکزی در استان دایر شود می‌توان سطح ارائه خدمات مرتبط با کتاب و کتابخوانی را تا حد بسیاری ارتقا داد.

فرهادی در ادامه به برخی مطالعات بین‌المللی انجام شده درباره نوع خدمات‌دهی کتابخانه‌ها اشاره کرد و یادآور شد: بر اساس این مطالعات بیش از ۴۰ خدمت جدید همچون راه‌اندازی بخش‌های مطالعاتی و آموزشی برای نوجوانان و کودکان و ارائه محتوا در قالب فضای مجازی و کتاب‌های الکترونیک در کتابخانه‌ها تعریف شده است که با توجه به نبود کتابخانه مرکزی در استان تلاش می‌شود بخشی از این خدمات جدید در کتابخانه حافظ شهرکرد عملیاتی شود.

وی تغییر چیدمان کتابخانه مولوی شهرکرد را نیز در راستای ارائه خدمات جدید دانست و افزود: روند تغییرات این کتابخانه تا سال آینده تکمیل می‌شود و خدمات ارائه شده در آن نیز به طبع این تغییرات، متنوع خواهد شد.

ساختمان کتابخانه رودکی ویژه نابینایان استان نوسازی می‌شود

سرپرست امور کتابخانه‌های عمومی چهارمحال و بختیاری همچنین درباره توسعه فضای فیزیکی و ساخت کتابخانه‌های جدید در استان اظهار داشت: در سال ۹۹ کتابخانه‌های نافچ و پردنجان به مجموعه کتابخانه‌های عمومی استان افزوده شدند که در سال جاری نیز یک باب کتابخانه در آورگان به بهره‌برداری می‌رسد.

فرهادی با اشاره به فرسودگی ساختمان کتابخانه رودکی شهرکرد افزود: این کتابخانه که به صورت ویژه به نابینایان خدمات ارائه می‌کند در سال آینده تخریب و نوسازی می‌شود تا شرایط برای استفاده روشندلان از منابع کتابخانه‌ای به شکل مطلوب‌تری فراهم شود.

وی به پیشرفت ۷۰ درصدی عملیات عمرانی کتابخانه بعثت فرخشهر اشاره و تصریح کرد: به منظور احداث کتابخانه عمومی در شهرک منظریه شهرکرد نیز ۲ هزار و ۲۰۰ مترمربع زمین اختصاص یافته است که اجرای آن هم‌اکنون در مرحله انتخاب مشاور قرار دارد و  تلاش خواهد شد پس از بررسی و تصویب نهایی، ساخت این کتابخانه هر چه سریع‌تر آغاز شود تا بتوان در آینده‌ای نزدیک، ارائه خدمات فرهنگی در این شهرک را نیز از طریق کتابخانه عمومی دنبال کرد.

وی سیاست اصلی امور کتابخانه را تسهیل دسترسی عموم به کتاب عنوان کرد و گفت: استقبال مطلوب از طرح ابتکاری پیشخوان کتاب در استان موجب شد تا توسعه آن به ویژه در مناطق روستایی و حاشیه شهرها در دستور کار قرار گیرد که به همین منظور با خریداری ۲ کانکس به زودی پیشخان کتاب با حمایت یک کتابخانه‌های معین در یکی دیگر از مناطق حاشیه‌ای لردگان و همچنین منطقه غرب شهر شهرکرد راه‌اندازی می‌شود.

فرهادی ادامه داد: این طرح در روستای جوانمردی شهرستان خانمیرزا و روستای چم چنگ شهرستان سامان نیز در آینده نزدیک به اجرا در می‌آید تا مردم ساکن در این مناطق نیز از خدمات فرهنگی برخوردار شوند.

اجرای ۳۸۰ برنامه فرهنگی هم‌زمان با هفته گرامیداشت کتاب و کتابخوانی  

سرپرست امور کتابخانه‌های عمومی چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه این برنامه‌ها شامل نشست‌های کتابخوانی، رونمایی و نقد کتاب، مشاوره و کارگاه‌های آموزشی، محفل قرآنی و جلسات تخصصی با محوریت کتاب کودک است، گفت: تجلیل از انجمن کتابخانه‌های عمومی استان به عنوان یکی از سه انجمن برتر کشور، اجرای طرح بخشودگی جرایم دیرکرد و پویش اهدای کتاب از دیگر برنامه‌های در نظر گرفته شده برای اجرا در این هفته به شمار می‌رود.

فرهادی به برگزاری پنجمین دوسالانه کارتون کتاب نیز اشاره کرد و افزود: در این هفته با همکاری شهرداری، تعدادی از آثار منتخب این رویداد فرهنگی در سطح شهر در معرض دید عموم قرار می‌گیرد تا به نوعی زمینه ترغیب و علاقه مردم به کتاب و کتابخوانی فراهم شود.

به گزارش ایرنا، هم‌اکنون ۵۵ باب کتابخانه در چهارمحال و بختیاری وجود دارد که آمار اعضایی که حداقل یک‌بار به عضویت این کتابخانه‌ها درآمده‌اند افزون بر ۲۵۰ هزار نفر است. از این تعداد جمعیتی معادل ۴۵ هزار نفر به‌صورت مستمر فعالیت‌های مرتبط با کتاب و کتاب‌خوانی را دنبال می‌کنند.