فهرست

بازتاب اخبار

کتابخانه‌ ویژه نابینایان در چهارمحال و بختیاری ساخته می‌شود

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی چهارمحال و بختیاری با اشاره به پروژه کتابخانه نابینایان رودکی گفت: تمام تلاش ما این است که بتوانیم مکانی مناسبِ حالِ عزیزان نابینا و کم‌بینا، جهت استقرار موقت این کتابخانه تأمین کنیم و امیدواریم شاهد کلنگ‌زنی این پروژه در دهه فجر باشیم.

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرکرد، محسن حسین‌میرزایی صبح امروز در پنجمین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی چهارمحال و بختیاری گفت: در حوزه ترویج کتابخوانی نسبت به سال‌های گذشته اقدامات ارزشمندی صورت گرفته و فعالیت کتابخانه‌ها از حوزه شهرها بسیار فراتر رفته و به صورت میدانی به مناطق عشایری، کمتر توسعه‌یافته و روستاها سوق داده شده است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار چهارمحال و بختیاری اضافه کرد: کتابداران در کتابخانه‌ها منتظر حضور مردم نمی مانند خودشان به سراغ مردم می‌‌روند و این روحیه ستودنی است.

وی اظهار داشت: باید برای ارتقای فرهنگ کتاب و کتابخوانی در استان تمام تلاش خود را به‌کار بگیریم، چون فرهنگ مایه تعالی هر جامعه است و اگر فرهنگ درست باشد، شاهد تحول در تمامی حوزه‌ها خواهیم بود.

حسین‌میرزایی به طرح اداره‌کل کتابخانه‌ها در خصوص ارائه خدمات جامع فرهنگی کتاب‌محور به جامعه عشایری و مناطق روستایی استان اشاره کرد و اظهار داشت: دستگاه‌های متولی نظرات و پیشنهادات خود را در راستای اجرای هر چه بهتر برنامه‌ عملیاتی این طرح ظرف یک‌هفته به اداره‌کل کتابخانه‌ها ارائه دهند.

فرمانداران برای ساخت کتابخانه در مناطق محروم زمین تامین کنند

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار چهارمحال و بختیاری با تأکید بر لزوم توجه فرمانداران به مقوله فرهنگ و لزوم ترویج کتابخوانی گفت: فرمانداران در شهرستان‌ها وظیفه دارند، زمین مورد نیاز برای احداث کتابخانه در مناطق محروم و کمتر توسعه‌یافته را تامین کنند و در اختیار نهاد کتابخانه‌ها قرار دهند.

وی ادامه داد: به ویژه در شهر بازفت که اعتباری برای ساخت کتابخانه در این منطقه پیش‌بینی شده اما با وجود پیگیری‌های اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان تا کنون زمینی برای این طرح واگذار نشده است.

حسین‌میرزایی با اشاره به اینکه آموزش و پرورش نقش بسزایی در ارتقای فرهنگ جامعه در زمینه‌های مختلف دارد، عنوان کرد: اگر آموزش و پرورش پویا شود، بسیاری از مشکلات کشور مرتفع خواهد شد.

در ادامه احمد فرهادی مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان ضمن ارائه گزارشی از اقدامات صورت‌گرفته و روند پیگیری مصوبات جلسه گذشته به برنامه‌های پیش‌بینی شده این اداره‌ کل در دهه مبارک فجر اشاره کرد و گفت: این اداره‌کل آمادگی دارد با تمامی دستگاه‌های فرهنگی جهت اجرای برنامه‌ای جامع و هماهنگ در ایام مبارک پیروزی انقلاب همکاری کند.

وی به پروژه کتابخانه نابینایان رودکی اشاره کرد و افزود: تمامی تلاش ما این است که بتوانیم مکانی مناسبِ حالِ عزیزان نابینا و کم‌بینا، جهت استقرار موقت این کتابخانه تأمین کنیم و امیدواریم شاهد کلنگ‌زنی این پروژه در دهه مبارک فجر باشیم.

فرهادی بیان داشت: با بسیاری از دستگاه‌ها جهت تأمین زمین در شهر بازفت رایزنی کردیم که متاسفانه تا کنون به نتیجه مطلوب نرسیده است و امیدواریم با درایت فرماندار شهرستان کوهرنگ این مشکل هرچه سریع‌تر مرتفع شود.

گفتنی است ایجاد کتابخانه در شهر سردشت با همکاری میراث رهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان، اجرای طرح کاروان دانایی با همکاری جمعیت هلال احمر در دهه مبارک فجر، اجرای تئاتر خیابانی، نمایشنامه‌خوانی و برنامه‌های کتاب‌محور با همکاری شهرداری در ایام الله پیروزی انقلاب، برگزاری نمایشگاه مدرسه‌ای انقلاب و اجرای سرودهای انقلابی با همکاری آموزش و پرورش در دهه فجر و اجرای قانون احکام جایگزین با همکاری دادگستری در راستای ترویج کتابخوانی و توسعه کتابخانه‌ها، از مهم‌ترین مباحث مطروحه در این جلسه بود.