فهرست

اخبار برگزيده

دبیرکل نهاد در همایش سراسری مدیران‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها:

دسترسی روستاها و مناطق کمتر توسعه‌یافته به فضای کتابخانه از اولویت‌های نهاد است

همایش سراسری مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها از صبح یک‌شنبه با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در محل باغ زیبای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آغاز به کار کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مهدی رمضانی دبیرکل نهاد در اولین روز از همایش سراسری مدیران‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها با ارائه گزارشی از مجموعه اقدامات و فعالیت‌های این نهاد در حوزه فرهنگی گفت: یکی از اهداف تأسیس نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور ایجاد فضای مرتبط با مردم و فضاهای مردم‌نهاد است که باید به این مهم توجه شود.

وی با تاکید بر اینکه ما برای تقویت فضای جبهه انقلابی وارد عمل و اقدام شده‌ایم، تاکید کرد: نگاه من در انتصابات مدیران نهاد کتابخانه های عمومی کشور توجه به افراد و کارشناسان این نهاد است؛ زیرا معتقدم نهاد در داخل فضای خود دارای ظرفیت‌های بسیاری است که باید از آن ها بهره کافی را برد.

رمضانی با اشاره به اینکه ۶۸ درصد از کارکنان این نهاد را بانوان تشکیل می‌دهند گفت: اساساً نگاه ما در انجام اقدامات و فعالیت‌ها نگاه جنسیتی نیست؛ بلکه به بهره‌گیری از ظرفیت نیروهای کارآمد و توانمند توجه داریم.

وی با اشاره به برخی از اقدامات نهاد در حوزه توسعه کتابخانه‌های عمومی در سراسر کشور تصریح کرد: توسعه کتابخانه‌های روستایی و دسترسی روستاها و مناطق کمتر توسعه‌یافته به فضای کتابخانه از اولویت‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور است.

رمضانی با اشاره به توقف ایستگاه‌های مطالعه ادامه داد: اقدامات دیگری از جمله پیشخان‌های مطالعه جایگزین این ایستگاه‌ها شد. در حال حاضر ۵ پیشخان در کشور شکل گرفته و در حال توسعه این پیشخان‌ها در سراسر کشور هستیم.

رمضانی با تاکید بر اینکه در صورت رعایت استانداردهای لازم از هر اقدامی که منجر به افزایش ظرفیت کتابخانه‌های عمومی شود، حمایت خواهیم کرد، گفت: از هرگونه کلنگ‌زنی که مشخص نشود چه کسی می‌خواهد آن را آغاز و یا به اتمام برساند نیز جلوگیری خواهیم کرد. محافل ادبی ما در استان‌ها نیز فعال شده و به دنبال افزایش آنها هستیم.

رمضانی با اشاره به برخی ظرفیت‌های کتابخانه‌ها ادامه داد: نگاه دنیا به کتابخانه‌ها تغییر کرده و منطق اصلی توجه به کتاب و کتابخوانی است، اما فعالیت‌های دیگر مانند برگزاری گالری‌ها و ... نیز در آن می‌تواند شکل بگیرد و ما نیز به دنبال افزایش ظرفیت کتابخانه‌ها و توسعه آن هستیم.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور توجه به حوزه نابینایان و ناشنوایان، پیگیری و توسعه کتابخانه‌های روستایی و مشارکت ۷۰ درصدی در جشنواره روستاهای دوستدار کتاب و... را از دیگر اقدامات این نهاد برشمرد.

وی در پایان گفت: امیدواریم با توجه به فضای جدیدی که برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به وجود آمده بتوانیم خدمات ماندگاری در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی داشته باشیم.