فهرست

اخبار شهرستان‌ها

با حضور نویسنده اثر؛

نشست نقد کتاب «اشعار برزگری و کوچ در فرهنگ بختیاری» برگزار شد

نشست نقد و بررسی کتاب «اشعار برزگری و کوچ در فرهنگ بختیاری» نوشته روح الله کریمی کیارسی با حضور نویسنده اثر و به همت اداره کل کتابخانه های عمومی چهارمحال و بختیاری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی چهارمحال و بختیاری، نشست نقد و بررسی کتاب «اشعار برزگری و کوچ در فرهنگ بختیاری» نوشته روح اله کریمی کیارسی با حضور احمد فرهادی، سرپرست اداره‌کل کتابخانه های عمومی چهارمحال و بختیاری، اعضای انجمن های ادبی، اساتید دانشگاه، شاعران و منتقدان، جمعی از کتابداران و علاقه‌مندان کتاب و کتابخوانی توسط اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان و با همکاری اداره کتابخانه های عمومی شهرستان اردل در سالن مهرگان اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهرستان برگزار شد.


در ابتدای این نشست احمد فرهادی، سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان با اشاره به برنامه های فرهنگی این اداره‌کل جهت ترویج کتابخوانی و افزایش جاذبه‌ کتابخانه‌ها گفت: برگزاری چنین نشست‌هایی کارکرد اجتماعی کتابخانه‌ها را افزایش می دهد و علاوه بر انجام کارکردهای سنتی، کتابخانه ها به عنوان یک باشگاه فرهنگی، اجتماعی به جامعه معرفی می شوند.

فرهادی افزود: با شیوع ویروس کرونا، برنامه‌های فرهنگی کتابخانه‌ها در بستر فضای مجازی برگزار می‌شد، اما اکنون بر اساس رنگ بندی شهرستانها و با رعایت پروتکل های بهداشتی بار دیگر اجرای برنامه های فرهنگی به صورت حضوری و مستمر از سر گرفته شد.


در ادامه فیض‌اله طاهری، شاعر بختیاری و منتقد کتاب «اشعار برزگری و کوچ در فرهنگ بختیاری» بیان داشت: این کتاب یک اثر ارزشمند پژوهشی با رویکرد تحلیلی و دانشی است که به صورت روشمند و براساس اصول و فنون روش تحقیق دانشگاهی و آکادمیک نوشته است. 


حمید رضایی، دکترای زبان و ادبیات فارسی و معاون آموزشی دانشگاه پیام نور استان با بیان تاریخچه‌ای از پژوهش‌های صورت گرفته در حوزه ادبیات عامیانه بختیاری گفت: اولین پژوهش‌ها در این حوزه 130 سال قبل توسط مستشرقین صورت گرفت و اولین بار ژوکوفسکی حدود هزار بیت از اشعار عامیانه  بختیاری را گردآوری کرد.

وی افزود: کتاب «اشعار برزگری و کوچ در فرهنگ بختیاری» از چندین جنبه از جمله روشمند بودن کتاب نسبت به آثار قبلی، گردآوری جامع در حوزه جغرافیایی، حفظ اصالت واژگان و ترکیبات و طبقه بندی بیش از 19 گونه شعری از ادبیات بختیاری اثری قابل تقدیر است. چشم نواز نبودن ظاهر کتاب بخصوص در طراحی جلد کتاب و صحفه آرایی، همچنین غلیان احساسات نویسنده کتاب نسبت به ایل بختیاری و تاثیرگذار بودن این احساسات بر متن کتاب، از جمله نقد هایی است که به این اثر وارد می باشد.

 ابراهیم ظاهری عبدوند، دانشیار و دکترای زبان و ادبیات فارسی به عنوان منتقد دیگر کتاب، ضمن ارائه گزارشی از گرایش های مختلف در زمینه گردآوری فرهنگ عامه بختیاری افزود: اوج توجه به گردآوری فرهنگ عامه دهه 1340 و  بوده است که بیش از 2000 مقاله در این دوره گردآوری و نوشته شده است و امروزه بیش از 5000 نسخه کتاب در این حوزه نگاشته شده است.

وی در ادامه افزود: از جمله نکاتی که در این کتاب  توجه بیشتری را می طلبید نیاز به نگارش فرهنگ واژگان در انتهای کتاب، مشخص کردن گوینده دقیق ابیات و عدم تناسب در بین برخی ابیات و عناوین است که بهتر است در چاپ های بعدی اصلاح گردد.


در ادامه جلسه جهانبخش کیانی نویسنده و دکترای جامعه شناسی با بیان این نکته که ترانه های شفاهی نشانگر وضعیت اقتصادی، سیاسی و اجتماعی مردمانی است که در شرایط مختلف آن را سروده اند گفت: در این اثر نویسنده کوشیده است که به بررسی انواع ترانه‌های برزگری در حین انجام کار به شکل آهنگین بپردازد. این اشعار بخش مهمی از فرهنگ برزگری را نشان می دهد و این نکته به خوبی در عنوان کتاب منعکس شده است. 

کیانی ادامه داد: بنظر می رسد جای بیان تاریخچه ای از پژوهش‌هایی که در این حوزه صورت گرفته است در ابتدای این اثر، خالی است.


 روح الله کریمی کیارسی نویسنده کتاب، در انتها این نشست ضمن تشکر از برگزار کنندگان، در خصوص اشکالات مطرح شده از سوی خوانندگان حاضر در نشست گفت: این کتاب انعکاس تجربه های برزگری و کوچ در فرهنگ بختیاری است. جمع‌آوری این اثر نزدیک به 6 سال به طول انجامید و تمام اشعار به صورت میدانی با مشکلات فراوان و به سختی گرآوری شده‌اند. نکته ای که درباره این اثر قابل توجه است این است که در فرهنگ بختیاری گویش‌های مختلفی وجود دارد که سختی گردآوری و تالیف این اثر را دو چندان نمود. این کتاب بازتاب دهنده فرهنگ، سنن، روحیات، نوع و مراحل زندگی و سختی کار و خلاصه تمام فرهنگ مردم این کهن بوم است.

کریمی در ارتباط با نقدهای وارد شده به طراحی جلد این کتاب گفت:  با وجود اینکه در طراحی روی جلد کتاب تلاش خود را انجام داده است و سعی کرده است طرح روی جلد  انعکاسی از محتوای کتاب باشد، اضافه کرد، از طراحی های صاحبان  فن در این حوزه  برای چاپ های بعدی این کتاب استقبال می کند.

در پایان چند تن از دانشجویان و دانش آموزان حاضر در جلسه هریک نقطه نظر خود را در مورد کتاب و موضوع آن مطرح کردند.

گفتنی است کتاب «اشعار برزگری و کوچ در فرهنگ بختیاری»  نوشته دکتر روح اله کریمی کیارسی، توسط انتشارات فرایاد و در 327 صحفه با موضوع شعر عامه بختیاری منتشر شده است و در طی یک سال گذشته به چاپ سوم رسیده است.
عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ