فهرست

اخبار شهرستان‌ها

با حضور اهالی فرهنگ و ادب شهر فرخشهر؛

جشن پنجاه و پنج سالگی کتابخانه ملاصدرا برگزار شد

با حضور اهالی فرهنگ و ادب شهر فرخشهر و  با همکاری شهرداری و شورای اسلامی این شهر، جشن پنجاه و پنج سالگی کتابخانه ملاصدرا  به همراه آئین رونمایی از کتاب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل کتابخانه های عمومی چهارمحال و بختیاری، جشن پنجاه و پنج سالگی کتابخانه ملاصدرا  با حضور آرش خرمیان، بخشدار بخش فرخشهر؛ امیر کریمی نژاد، رئیس شورای اسلامی شهر فرخشهر؛ طیبه اصغریان، سرپرست مرکز علمی _کاربردی فرهنگ و هنر فرخشهر؛ صادق ملکی، رئیس کمسیون فرهنگی _ اجتماعی شورای اسلامی شهر؛ سایر اعضای شورای اسلامی، اساتید، نویسندگان و شاعران استانی و پیشکسوتان این شهر به همت کارکنان این کتابخانه و با همکاری شهرداری، شورای اسلامی و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فرخشهر برگزار شد. 

در ابتدای این مراسم آرش خرمیان، بخشدار بخش فرخشهر ضمن نکوداشت پنجاه و پنجمین سالگرد تاسیس کتابخانه ملاصدرا، پرداختن به مقوله کتاب و مطالعه را از نیازهای اساسی این دوران برشمرد زیرا کتابخوانی عامل روشنگری است و می تواند از بسیاری آسیب های اجتماعی و خانوادگی جلوگیری کند.

در ادامه امیر کریمی نژاد، رئیس شورای اسلامی شهر فرخشهر، به مقایسه عمق یادگیری افراد از مطالب کتاب ها و فضای مجازی پرداخت و گفت: گرچه فراگیری اینترنت و فضای مجازی امروزه بیشتر شده است ولی مطالب ارائه شده در آنها از لحاظ عمق بسیار ناچیز است.

 وی ادامه داد: یکی از موثرترین شیوه های علاقه‌مند کردن کودکان و نوجوانان به مطالعه، پدر و مادر اهل مطالعه است که باعث الگوبرداری فرزندان می شود.

در این مراسم همچنین از کتاب «ای کبوتر چطور است حالت؟» سروده لیلا جعفری قهفرخی و کتاب «(آنی ) که ندارم»سروده ی پریسا مصلح رونمایی شد.

 سپس فرزانه میرزاخانی هفشجانی از شاعران استان، به بیان نظرات خود درباره ی کتاب «ای کبوتر چطور است حالت؟» پرداخت و گفت: این کتاب شعر کودک با مضمون جنگ تحمیلی و شامل دوازده شعر است  که تنها عنوان یکی از اشعار نشان دهنده موضوع کتاب است و بهتر بود شاعر در انتخاب عناوین اشعار این امر را مد نظرقرار می داد.

میرزاخانی به کارگیری مضامین صلح و دوستی را در این کتاب که  متناسب با روحیه لطیف کودکان است از نقاط قوت کتاب برشمرد و در خصوص تصویرگری کتاب نیز استفاده از رنگ های سبز، سفید و قرمز که یادآور رنگ های پرچم کشورمان  هستند را از زیبایی های کتاب به حساب آورد.

در بخش دیگری از مراسم پریسا جعفری، دبیر محفل ادبی کتابخانه ملاصدرا و از دیگر شاعران استان، در خصوص کتاب «(آنی ) که ندارم» سروده پریسا مصلح گفت: این کتاب شامل غزل های اجتماعی و عاشقانه است که به نظر می رسد در دو مرحله سروده شده اند؛ به گونه ای که اشعار مرحله دوم  نشان دهنده پختگی کلام شاعر است؛ در بعضی از غزل های اجتماعی، شاعر دچار شعارزدگی شده است که بهتر است در سرودن اشعار بعدی به این مساله توجه ویژه ای نشان دهد همچنین به کاربردن اسم خاص در ابتدای بعضی اشعار ، خواننده را از دریافت کشف و شهود شاعرانه دور می کند.

جعفری ادامه داد: ساختار زبانی قدرتمند و ساده گویی در اشعار عاشقانه از نقاط قوت کتاب است که طرح جلد نیز که نشان دهنده ساعتی بصورت سینی با فنجانی قهوه و دو حبه قند در کنار آن است ، بیان گر تلخی های توام با شیرینی انتظار عاشقانه است.

در پایان این مراسم از شاعر این کتاب ها و همچنین استاد غضنفر برزگر از پیشکسوتان حوزه شعر فرخشهر و زحمات  مهوش کریمی از کتابداران بازنشسته این کتابخانه و دیگر پرسنل شاغل در کتابخانه ملاصدرا قدردانی شد. 

گفتنی است کتابخانه ملاصدرای شهر فرخشهر در سال ۱۳۴۵ افتتاح شد و از نخستین کتابخانه های عمومی چهارمحال و بختیاری محسوب می شود که  با مساحت ۱۲۰۰ متر مربع در دو طبقه با بیش از ۴۰ هزار عنوان کتاب در بخشهای مختلف مشغول به ارائه خدمت می باشد و از فعالترین کتابخانه های عمومی استان است. 
عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ