فهرست

اخبار شهرستان‌ها

گفتگو با برگزیدگان هفته کتاب نهاد در سال ۱۴۰۰/ ۱۸

بازگشت دوباره شور و نشاط به کتابخانه‌ها

کتابدار کتابخانه عمومی شهید جعفرزاده سامان با اشاره به بازگشایی دوباره این کتابخانه‌ بعد از همه‌گیری کرونا، عضویت‌های جدید و حضور دانش‌آموزان را بخشی از نشانه‌های بازگشت شور و نشاط به کتابخانه دانست.

زهرا عظیمی کتابدار کتابخانه عمومی شهید جعفرزاده شهرستان سامان (استان چهارمحال و بختیاری) و یکی از برگزیدگان در بخش کتابدار برگزیده (کتابخانه درجه ۶ و ۷) در گفتگو با پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با اشاره به کتابخانه شهید جعفرزاده بیان داشت: کتابخانه ما در سال ۱۳۵۶ تأسیس شده و پس از چندبار جابه‌جایی به مکان‌های مختلف در سال ۱۳۹۸ در ساختمان فعلی‌اش استقرار یافته است. کتابخانه هم‌اکنون در دو طبقه و با حدود ۲۷ هزار جلد کتاب میزبان علاقه‌مندان کتاب و کتابخوانی است.

عظیمی با اشاره به فعالیت‌های کتابخانه شهید جعفرزاده در ایام همه‌گیری کرونا یادآور شد: ارتباط با اعضاء مهم‌ترین هدف ما در ایام فترت کتابخانه در دوران کرونا بود؛ تشکیل گروه و صفحه مجازی در شبکه‌های اجتماعی بهترین تمهید برای عبور از رخوت تعطیلی به رونق دوباره بود.

وی در ادامه افزود: علی‌رغم تعطیلی کتابخانه‌ اما به صورت نسبتاً مرتب به کتابخانه سر می‌زدم و عناوین و کتاب‌هایی که اعضاء در گروه‌ها از من درخواست می‌کردند را برایشان آماده و با شیوه‌های مختلف به آنها می‌رساندم.

این کتابدار با اشاره به اجرای طرح «پیک کتاب» عنوان داشت: از اسفند ۱۳۹۹ تصمیم به عملی کردن این طرح گرفتیم؛ با اطلاع‌رسانی در گروه و صفحه کتابخانه در فضای مجازی سفارش‌ها را دریافت و پس از آماده‌سازی از طریق پیک موتوری به دست متقاضیان می‌رساندیم.

عظیمی با ابراز خوشحالی از انتخابش به عنوان یکی از کتابداران برگزیده نهاد در سال ۱۴۰۰ خاطرنشان کرد: راستش اصلاً فکر نمی‌کردم روزی به عنوان یکی از کتابداران برتر کشور انتخاب شوم. این انتخاب محصول همدلی و همراهی همه همکارانم در کتابخانه است. با کمک تک‌تک آنها تلاش کردم در حد امکانات و بضاعت‌ وظایفم را به نحو احسن انجام دهم و علی‌رغم تعطیلی کتابخانه نگذارم کتابخوانی و کتابخانه از رونق بیافتد.

وی همچنین اضافه کرد: با اینکه اغلب در حالت دورکاری بودیم اما روزهای زیادی به کتابخانه می‌آمدیم و  ضمن رتق و فتق کارها و برنامه‌ها، پاره‌ای از امورات فنی کتابخانه را نیز انجام می‌دادیم.

عظیمی در تشریح برخی از اقدامات صورت گرفته در حوزه امورات فنی کتابخانه، گفت: شاداب سازی کتابخانه و ترمیم عطف و تعویض برچسب بسیاری از کتاب‌ها، عمده‌ترین کار در این خصوص بود. تلاش کردیم در فرصت آزاد پیش آمده نهایت استفاده را کرده و برخی از کارهای عقب افتاده را انجام دهیم. نتیجه آن که پس از روزی حداقل ۴ ساعت کار در کتابخانه (در آن روزها) ترمیم عطف و تعویض برچسب کتاب‌ها  حدود ۲۰ هزار کتاب را در طول یک سال و نیم کرونا به سامان رساندیم.

این کتابدار در پایان با اشاره به بازگشایی دوباره این کتابخانه عمومی شهید جعفرزاده بیان داشت: تقریباً هر روز عضوی جدید به کتابخانه‌مان اضافه می‌شود و افزایش عضو در یکی دو ماه اخیر به وضوح افزایش یافته است؛ علی‌الخصوص دانش‌آموزان که با حضور دوباره‌شان شور و نشاط کمرنگ‌شده در کتابخانه را به آن بازگردانده‌اند. بسیاری از آنها نه‌تنها برای امانت یا خواندن کتاب که برای انجام تکالیف درسی‌شان هم به کتابخانه می‌آیند.

نسخه قابل چاپ