فهرست

اخبار شهرستان‌ها

کتابدار بخش کودک و نوجوان کتابخانه مولوی شهرکرد؛ 

کار با بچه‌ها حس خوب رضایت‌بخشی را به کتابدار القا می‌کند

کتابدار بخش کودک و نوجوان کتابخانه مولوی شهرکرد گفت: حس خوب رضایت‌بخشی کمترین چیزی است که کتابدار کودک از کار با بچه‌ها کسب می‌کند و در این بخش بسیاری از حس‌های زیبا و پاک را تجربه خواهد کرد. 

به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی چهارمحال و بختیاری، نیره شاهرخی، کتابدار بخش کودک و نوجوان کتابخانه مولوی شهرکرد کار در بخش کودک و نوجوان کتابخانه‌ها را از بهترین تجارب خود در طی ۱۴ سال خدمت خود در کتابخانه‌های مختلف استان عنوان کرد و این تجربه را این‌گونه توصیف کرد:

 عشق و خلاقیت در کار با کودکان و نوجوانان از مؤلفه‌هایی است که می‌تواند باعث پویایی بخش کودک شود؛ همیشه صدای شادی کودکان و دیدن جنب‌وجوش آن‌ها در بخش کودک، حس زندگی را به ما منتقل می‌کرد و من در غیاب همکارم که در مرخصی نه‌ماهه به سر می‌برد، داوطلبانه خواستار تداوم تلاشهای وی شدم و این آغاز تجربه‌ای شیرین بود.

 شاهرخی افزود: تشکیل گروه «مادران دوستدار کتاب» از جمله کارهایی بود که منبع تولید ایده‌های خلاقانه بر اساس نیاز والدین، برای برگزاری کلاس‌های متنوع و متناسب با نیاز کودکان و نوجوانان شد که از جمله این کلاس‌ها می‌توان به کلاس «فلسفه برای کودکان» اشاره کرد. 

وی در مورد برگزاری این کلاس آموزشی گفت: در این کلاس بچه‌ها به وسیله بازی، گفتگو، نقاشی و تحقیق به مجموعه‌ای از مهارت‌های ذهنی دست می‌یابند و از این طریق یاد می‌گیرند که فکر کنند، حرف بزنند و با استفاده از حواس خود، به ظرفیت ذهنی و بیانی شیوا و منطقی دست یابند؛ در این کلاس‌ها مادران در قسمتی از بخش کودک و نوجوان کتابخانه می‌نشستند و به قول خودشان شیوه پرورش ذهن کودکان را می‌آموختند. 

کتابدار کودک و نوجوان کتابخانه مولوی، آموزش امانت‌داری به کودکان را از دیگر برنامه‌هایی دانست که در این بخش به کودکان آموزش داده می‌شود و این مهم با الصاق برچسب «دوست من! امانت‌دار خوبی باش» به کودکان یادآوری می‌شود. 

شاهرخی برگزاری کلاس‌های کودکِ خلاق، شاهنامه‌خوانی، جمع‌خوانی، قصه‌گویی، اجرای نمایش خلاق و… را از دیگر برنامه‌های اجرا شده توسط این بخش عنوان کرد و افزود: دنبال کارهای هرچه با کیفیت‌تر و متفاوت در حوزه کودک هستیم تا بتوانیم شیرینی کتاب‌خوانی را چنان در روح و ذهن کودک بنشانیم تا همین کودکان، کتاب‌خوانانِ حرفه‌ای آینده نه‌چندان دور کشور گردند.
عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ