فهرست

اخبار شهرستان‌ها

همزمان با بیستم مهرماه؛

آیین بزرگداشت حافظ در کتابخانه عمومی مولوی شهرکرد برگزار شد

همزمان با بیستم مهرماه روز بزرگداشت حافظ، آیین گرامیداشت بزرگترین غزل‌سرای شعر و ادب فارسی در محل کتابخانه مولوی شهرکرد برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومی اداره‌ی‌کل کتابخانه‌های عمومی چهارمحال و بختیاری، آیین گرامیداشت حافظ، همزمان با بیستم مهرماه روز بزرگداشت این اسطوره شعر و ادب فارسی به همت انجمن ادبی کتابخانه مولوی و با حضور علاقمندان به شعر و ادبیات در محل این کتابخانه برگزار شد. 

وسعت‌اله کاظمیان، شاعر و صاحب نظر در حوزه ادبیات در این برنامه به بررسی شناخت‌نامه حافظ و خوانش غزلیاتی از این شاعر بلندآوازه قرن هشتم پرداخت و بیان داشت: حافظ را نمی‌توان از سنخ شاعران تک‌بعدی و تفکر شاعرانه‌اش را تنها به یک وجه خالص، تفسیر و تاویل کرد بلکه اشعار حافظ دارای ابعاد گوناگون و متنوع و سرشار از راز و رمز و پرستش پروردگار عالم هستی است.  

تشریح ابعاد زندگی لسان‌الغیب حافظ شیرازی توسط نورالله دانش، دبیر انجمن ادبی کتابخانه مولوی، حافظ‌خوانی اعضای انجمن ادبی و معرفی کتابهای مرتبط با حافظ توسط کتابداران از دیگر برنامه‌های این نشست بود.

گفتنی است خواجه شمس الدین محمد شیرازی متخلص به حافظ در سال 727 هجری قمری چشم به جهان گشود و در عمر گرانبهایش به شاعری بزرگ و یکی از سخنوران نامی جهان شهرت یافت و یکی از شاهکارهای ادب فارسی را با عنوان «دیوان حافظ» خلق کرد؛ این دیوان نزدیک به 500 غزل را شامل می‌شود که هر کدام معمولا بین 7 تا 12 بیت دارند و سروده‌های اندک دیگری شامل قصیده ها، مقطعات، مثنوی‌ها و رباعیات را نیز شامل می‌شود؛ چاپ‌های گوناگونی از دیوان حافظ صورت گرفته است که نسخه محمد قزوینی و قاسم غنی سال‌ها است که به عنوان نسخه‌ای معتبر، مرجع تحقیقات ادبی قرار دارد.
عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ