فهرست

اخبار شهرستان‌ها

به همت اداره‌کتابخانه‌هاي عمومي شهرستان شهرکرد و حوزه هنري انقلاب اسلامي؛

 کتاب «قالان سوزلر» نوشته همايون عليدوستی در ارگ کيان رونمايي شد

کتاب «قالان سوزلر» نوشته همايون عليدوستي به همت اداره‌کتابخانه‌هاي عمومي شهرستان شهرکرد و حوزه هنري انقلاب اسلامي استان رونمايي شد.

 به گزارش روابط عمومي اداره‌کل کتابخانه‌هاي عمومي چهارمحال و بختياري، آيين رونمايي و بررسي کتاب «قالان سوزلر» نوشته همايون عليدوستي روز چهارشنبه 4 اسفند ماه با حضور احمد فرهادي بابادي، مديرکل کتابخانه‌هاي عمومي استان؛ احسان قائدي، رئيس حوزه هنري انقلاب اسلامي؛ اسلام قاسمي، شهردار کيان، جمعي از مسئولين بومي و محلي، شعرا، فرهيختگان و دوستداران شعر و ادب فارسي به همت اداره‌کتابخانه‌هاي عمومي شهرستان شهرکرد و حوزه هنري انقلاب اسلامي استان در محل ارگ کيان برگزار شد.
 
 در اين مراسم مديرکل کتابخانه‌هاي عمومي استان ضمن تبريک اعياد شعبانيه و تقدير از نويسنده اين کتاب بابت توجه به فرهنگ بومي و محلي؛ وجود اشعار زيبا و پر مفهوم اين کتاب که با درونمايه‌اي از امثال و حکم ترکي و تعابير و قصه هاي شنيدني کوتاه نوشته شده است را نشان دهنده دغدغه اين شاعر نسبت به زنده نگهداشتن فرهنگ ديرپاي مناطق ترک نشين اعلام کرد و افزود: جمع آوري تاريخ شفاهي و تأليف آثاري با محتواهايي اين‌چنين، سختي‌ها، مشکلات و در عين حال شيريني‌هاي خود را دارد که نويسنده با قلمي شيوا و تبعي لطيف اين اثر ماندگار را به رشته نظم درآورده است.

 در ادامه احسان قائدي، رئيس حوزه هنري انقلاب اسلامي استان، حمايت از کتب نويسنده‌هاي استاني را بخشي از سياست‌هاي حوزه هنري در پاسداشت ارزشها و حفظ ميراث گذشتگان عنوان کرد و گفت: با توجه به اينکه در اين کتاب مفاهيمي نظير فرائض ديني، عبرت‌هاي تاريخي، آموزه‌هاي اخلاقي و مفاهيم تربيتي بسياري وجود دارد نگارش اين کتاب مي تواند ضمن ايجاد پيوند در بين اقوام ترک‌نشين زمينه حفظ ضرب المثل ها و آداب و رسوم کهن گذشته را فراهم کند.

در اين برنامه مظاهر نيکخواه، استاد دانشگاه و منتقد اين اثر، ضمن معرفي کتاب و پرداختن به نوع کلمات و سبک نگارش آن، اين مجموعه را اثري ارزشمند و ماندگار براي نسل آينده عنوان کردند که مي تواند تاثيري عميق و ماندگار در مخاطب ايجاد کند.

 خوانش اشعاري با درونمايه طنز توسط جمعي از شعرا از جمله احمد رفيعي، منصور دهقان، مريد محمدي و بهادر قاسمي پايان‌بخش شيرين اين مراسم بود. 

گفتني است منظومه ترکي «قالان سوزلر»  به معني « حرفهاي ماندگار» در 1000 بيت و 245 صفحه به همت حوزه هنري و توسط انتشارات کجاوه سخن به چاپ رسيده است.

 
عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ